Saç ile İlgili 5 Doğru Sanılan Yanlış

Saçlarla ilgili bildiklerinin hepsinin doğru olduğunu düşünüyor musun? Şaşıracağın ve saçına yeniden bakacağın 5 bilgi bu listede!

1. Sık sık kestirmek saçı uzatır

Saçı sık sık kestirmenin daha hızlı uzamasına sebep olduğunu hiç duymadınız mı? Kestirmek saçı sağlıklı kılar ve ölü uçlardan kurtardığı için daha güzel gösterir ama uzamasına hiçbir katkıda bulunmaz. Saçlar diplerden uzar, uçlardan değil!

 

2. Beyaz saçları koparırsanız, daha fazlası çıkar

Beyaz telleri koparmak, daha fazlasının çıkmasına sebep olmaz ama folikülü tahriş edebilir. Tahriş olmuş folikül ise saçların sağlığını yitirmesine sebep olur.

 

3. Güneş saç rengini açmak için sağlıklı bir yoldur

Evet güneş ışınları saçları doğal yolla açar ama inanılanın aksine sağlıklı değildir çünkü çok hassas olan saç derisine zarar verebilir, folikülü yıpratır ve hatta saçları kurutur.

 

4. Gecede 100 kere fırçalamak en iyisidir

Yaygın inanışın aksine saçlarınızı her gece 100 kere fırçalamak ne daha sağlıklı olmalarına ne de daha hızlı uzamalarına sebep olur. Saç fırçalamak sadece dolaşanları açmaya ve folikülü uyarmaya yarar. Doğal kıllardan yapılan fırçalar tercih edilmelidir.

 

5. Gri saçlar stresten oluşur

Her ne kadar anneleriniz saçlarının sizin yüzünüzden beyazladığından yakınmayı sevseler de stres, saçların beyazlamasına sebep olmaz. Saçların ne zaman ve ne yoğunlukta beyazlayacağı genetik yapınız ve DNA’nızla ilgilidir.

Kaynak:
https://cutt.ly/qg6YML1

Henüz yorum yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir