İlginç Saç Bilgileriyle Ortamlarda Saç Senden Sorulsun

En eski saç örneği nerede bulundu, saçlarımız neden beyazlar, peruk nasıl bulundu? İşte yanıtları!

En eski saç örneği nerede bulundu?

En eski saç örneği, Şili’de bulunan 9000 yıl öncesine ait saçtı. Ancak bu saçın yerini, Kuzey Afrika’daki Gladysvale mağaralarında bulunan bir dizi fosilleşmiş saç aldı. Bu saçların, modern insanın ortaya çıkışından önceki döneme veya Homo Heidelbergensis’in son dönemlerine ait olduğu düşünülüyor. Normal saç telinden çok kristalleşmiş iğne gibi görünen 40 adet saç teli tek seferde bulunmuştur.

Saçtan her şey öğrenilir mi?

Saç teli kullanılarak, DNA gibi pek çok bilgiye ulaşılabilir. Saçınızın görünüşü vücudunuzdaki bazı vitaminlerin eksikliğini veya hastalığınızı gösterebilir. Saçınız ile ortaya çıkarılamayacak tek bilgi ise cinsiyetiniz.

Peruk nasıl ortaya çıktı?

17. yy sonunda, Fransa Kralı 13. Louis, kelliğini saklamak için kıvırcık peruk kullanımını başlattı. Kendisinden sonra tahta çıkan 14. Louis bu modayı devam ettirdi ama onun amacı daha uzun boylu görünmekti. Yüzyılın sonunda kadınlar da bu tarzı benimsedi ve tel, kurdele ve dantelden yapılmış peruklar takmaya başladılar.

Saç neden beyazlar?

Saçımız yalnızca yaşlanınca beyazlamaz. Beyazlamanın üç temel nedeni vardır: Genetik özellikler, günlük stres ve çeşitli durumların neden olduğu sinir bozukluğu.
Bilinenin aksine, kıvırcık saçlar yapısı gereği düz veya dalgalı saçlardan çok daha hassastır. Bu nedenle kıvırcık saçları güçlendirmek ve sağlığını korumak için bakım uygulamak gerekir.

Kaynak:
https://cutt.ly/tg6Rtq1

Henüz yorum yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir