Kış Aylarında Saç Bakımının Püf Noktaları

Sıcak soğuk dengesizliği, atkı ve bere kullanımı, fön ve kuru hava nedeniyle kış aylarında oldukça yıpranan saçlarının nem dengesi ve bakımını bu basit uygulamalar ile yerine getirebilirsin.

Saçı fazla yıkamak saçın kurumasına sebep olur. Bu da saçın kırılıp, yıpranmasını sağlar. Bu nedenle kış aylarında saçlarınızı 3 günde 1 kere yıkamanız tavsiye edilir.
Saçınızı mutlaka ılık su ile yıkayın. Saç dipleri ve saç üzerinde yer alan asit, koruyucu lipit tabakayı erittiği için saçınızı çok sıcak su ile yıkamayınız.
Saçlarınızda egzama ya da sedef gibi bir rahatsızlık varsa dermatoloğunuzun önerisi ile kükürt ve katran içeren şampuanları kullanmalısınız.
Saç dökülmeniz yoğun ise saçınızı beslemek için dermatoloji uzmanınızın önerdiği biotin, çinko, selenyum, metionin, E, B,D vitaminlerini içeren ilaçları kullanmalısınız. Saç için doğru vitaminler önemlidir.

 

VİTAMİN EKSİKLİĞİ SAÇI NASIL ETKİLER?
A vitamini eksikliği saçlarda kırılma ve kepek oluşumunu çoğaltır.
B1 ve B6 eksikliği saç dökülmesine en büyük sebeptir.
C vitamini ise saç köklerini güçlendirir, saçların sağlıkla uzamasını sağlar ve saç tellerindeki pigment üretimini düzene sokar.
B12 vitamini saç köklerini besler.

 

KIŞIN YAĞLI SAÇ BAKIMI NASIL OLMALIDIR?
Kışın soğuktan korunmak için takılan bereler saçtaki yağlanmayı arttırır. Saçı yağlanan kimseler saçlarını sıklıkla yıkamak zorunda kalırlar ve maalesef saçı fazla yıkamak da yağlanmasına sebep olur. Saçınızı iki ya da üç günde bir yıkamanız belli bir zaman içerisinde bu sorundan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Saça uygun şampuan seçimi çok önemlidir ve şampuan bakım kürleri ile desteklenmelidir.

 

KIŞIN KURU SAÇ BAKIMI NASIL OLMALIDIR?
Kışın saçlar soğuk hava ve rüzgar nedeniyle daha çok kurur. Kapalı mekanlarda bulunan ısıtıcıların ortamın nemini alması saçların kurumasına büyük etki sağlar. Nemsiz kalan saçlar için dışarı çıkarken bere veya eşarp takmak önlem olabilir. ancak bununla birlikte haftada bir kez nem maskesi uygulanmalıdır. Kullanılan ürünlerde alkol olmamasına dikkat ediniz çünkü alkol saçı cansızlaştıran ve kurutan bir özelliğe sahiptir.

Kaynak:

https://cutt.ly/Kg6zeoJ

Henüz yorum yok!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir